Takmer Pavia

Autor: eva heskova | 30.1.2012 o 13:02 | (upravené 30.1.2012 o 13:57) Karma článku: 4,64 | Prečítané:  870x

„Do Pavie určíte musíš isť!“ Dobre teda, milá Pavia. Nechám sa ukecať. Vymením Ťa za romantické Como.  A dnes Ťa idem navštíviť. Ideme Ťa navštíviť.

Už si Ťa predstavujem. Samozrejme, že si krásna. Máš všetko, čo majú ostatné talianske mestá, a okrem toho máš rieku Ticino. Máš most, cez ktorý sa prechádzal sám Albert Einstein a máš slávnu univerzitu, založenú v roku 1361, kde študovali či vyučovali samí vzdelanci ako Carlo Goldoni, Gerolamo Cardano, Gerolamo Saccheri, Ugo Foscolo, Alessandro Volta, Lazzaro Spallanzani, Antonio Scarpa, Carlo Forlanini, Camillo Golgi. Zatiaľ mi je známy len vynálezca batérie Alessandro Volta. Vďaka pánovi profesorovi Sýkorovi,  ktorý na nás štyri roky precvičoval zvláštne praktiky šikano-prudko-vzdelávania, na Voltu určíte nikdy nazabudnem.  Zásluhy ostaných vyššie uvedených si okamžite po tvojej návšteve naštudujem na wiki. Sľubujem.

 

DSCN0040f_tab.jpg DSCN0048f_tab.jpg DSCN0061f_tab.jpg DSCN0186f_tab.jpg

DSCN0159f_res.jpg

Viem, že dnes budeš v  mrazivom slnečnom dni rozkošná. Slnečné lúče mi budú svietiť do tváre a ja budem šťastná, keď budem kvôli nim škúliť a keď sa mi na čele vytvorí moja rugina (vráska). Prejdem sa po rovnakom moste, ako sa prechádzal Einstein a navštívim aj Duomo. Pokochám sa pár freskami a budem obdivovať i street art. Pretože: Senza l´arte avremmo bisogno di troppe spiegazioni (Bez umenia by sme potrebovali príliš veľa vysvetľovania).

DSCN0160f_res.jpg

Po sviežej prechádzke mi určite bude zima, budem mať mani gelati (ľadové ruky) a zatúžim po horúcej čokoláde a sladkom croissante.

Mattosky mi bude prekladať latinské nápisy na stenách univerzity. Bude mi rozprávať príbehy z histórie a ja zase raz budem uveličená, aký je ´múdry´. Potom mu isto poviem, že vtedy je najviac sexy. Keď mi prekladá verše z latinčiny, rozpráva bájky o Cézarovi a keď mi vysvetľuje, ako historik Lorenzo Valla na základe slova ´diadém´ odhalil, že listina bola pápežom sfalšovaná.

Moja krásna Pavia, počas môjho navštívenia Ťa,  budem obdivovať červené tehly na Pizza della Vittoria. Naučím sa nové talianske slovíčka ako napr. riscatto (vykúpenie) a z latinčiny si nechám vysvetliť nápis PAR INGENIO VIRTUS . Ozrejmím si, že slnečné hodiny sa nenazývajú orologio ale meridiana. Budem zase raz žasnúť nad starodávnymi balkónmi a drevenými roletami. A aj nad žltými konskými guľami. Konečne zbadám v Taliansku pravé slovenské slovo – slovo Janko.

DSCN0138f.jpg

DSCN0103f.jpg

DSCN0104f.jpg

Áno, Pavia, budeš určite krásna!

Pripraviť sa, pozor, štart! Vyrážame!

Takmer vyrážame. Blížime sa k parkovisku. Matossky mi hrdo ukazuje svoje (tretíkrát havarované a konečne tretíkrát čerstvo) opravené auto. „Vidíš, ako nové. Pozri na ten krásny zadoček“, hladká striebornú metalízu. Začínajú sa pri nás pristavovať ľudia a...ja sa troška nakloním na stranu a zbadám...rozbite pravé predné sklo. Talianske nadávky sem asi písať nemôžem. Ale bolo ich dosť.

Áno, moja drahá Pavia, bola by si krásna. Kebyže nám niekto nevykradne auto a my nemusíme stráviť celé popoludnie vybavovačkami.

Namiesto tvojich krás, musím teraz obdivovať krásy príslušníkov talianskej polície. Z jednej stanice nás posielajú na druhú. Na druhej sú ešte viac leniví ako na prvej, a tak ideme na tretiu. Na tretej neviem z akého dôvodu, ale (sexy) príslušník v uniforme nemôže vyplniť tlačivo, tak čakáme ďalšie tri hodiny v parku na lavičke na jeho kolegu - sexy príslušníka v uniforme číslo 4.

Konečne!

„Čo sa stalo? Čo vám ukradli?“

Matossky nahlasuje rozbité okno, nefunkčné zapínanie bezpečnostných pásov, ukradnuté USBčko, nejaké papiere.  A navigačný systém. Ten navigačný systém, ktorý asi týždeň po tom, čo si ho kúpil, niekde zapatrošil a doteraz ho nemôže nájsť.

A tak mi z tohto plynie jediné mravné ponaučenie: „Keď s vami život vybabre, nedajte sa. Vybabrite s ním rovnako! Prípadne mu to vráťte dvojnásobne...“

“Pán policajt, ja som si teraz spomenul, že mi chýba aj zdvihák“.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Politika, biznis, vplyv. O čo ide oligarchom v médiách

Odborník na komunikáciu a mediálne štúdiá Václav Štetka hovorí, že oligarchovia médiá skupujú výhradne kvôli svojim záujmom.

BANSKÁ BYSTRICA

V Banskej Bystrici otvorili najmodernejšiu autobusovú stanicu na Slovensku

Dopravná časť je v testovacej prevádzke.

KOMENTÁRE

Držme sa my len Ruska! Veď aj tam je Západ

Váhanie a spor v otázke MiG-ov naznačujú dvojtvárnosť Slovenska.


Už ste čítali?